השקעות בנדל"ן בפלורידה, ארה"ב


אם אתם כאן, כנראה שהחלטתם כבר שאתם רוצים להשקיע בנדל"ן, וכנראה שאתם כבר יודעים שהכסף שלכם עובד יותר טוב בשבילכם בחו"ל מאשר בארץ.  

למה ארה"ב?

יש הזדמנויות רבות להשקעה בנדל"ן בחו"ל, במדינות רבות.

לכל מדינה את הסיפור שלה: צמיחה גבוהה אחרי מיתון / התאוששות בשוק העבודה / עליה במחירי    הנדל"ן / יציבות כלכלית וכולי… ואז תמיד נכנסת ההתלבטות והחשש: סיכוי מול סיכון, מרחק מול קירבה לישראל, היכרות עם התרבות והשפה המקומית וגם התחושות הפנימיות שלנו חשובות: כמה אני באמת מרגיש בטוח להשקיע במדינה הזאת? כמה אני באמת רואה את עצמי גר במקום כזה כמו האנשים שאני מצפה שיגורו שם?

לא נחפור פה בנתונים כלכליים, דירוגי מדינות וערים, תוצר לאומי לנפש וכולי.

נעשה לכם את זה פשוט:  

יש שתי מעצמות על כלכליות, שלפחות במאה שנה הקרובות, לא משנה מה יקרה, הן תמשכנה להיות מנועי הצמיחה של העולם: ארה"ב וסין. 
אם אתם חזקים בסינית – לכו על זה. אם אתם מכירים את התרבות הסינית, יודעים להסתדר עם סינית, יש שם הזדמנויות מטורפות.
אנחנו מאמינים בארה"ב לא בגלל ש"יש שם כרגע הזדמנות פז" או ש"הכלכלה צומחת בקצב מהיר בעשר שנים הקרובות" או סיסמאות אחרות שיכולות ברגע אחד להתהפך עלינו.

אנחנו מאמינים בארה"ב כי היא מדינה גדולה, יציבה, חזקה, והיא קודם כל מדינה עם תרבות ושפה שאנחנו יותר מכירים ממקומות אחרים, ויודעים שכנראה נוכל לתמיד לבקר שם בלי חשש גדול מידי מהפגנות נגד יהודים / ישראלים, ושזו אחת המדינות היחידות בעולם שבאמת באמת בתרבות ובחוקה שלהם – סובלניים כלפי זרים ומעודדים יזמות והשקעות של זרים (עם או בלי טראמפ).

אנחנו מעדיפים להשקיע במקומות, שכשאנחנו הולכים ברחוב, אנחנו לא צריכים לדבר עברית בשקט, ואם למישהו יש במקרה מגן דוד על הצוואר, הוא לא צריך להכניס אותו לחולצה כשעוברים מולו ברחוב גלוחי ראש ולא מפחדים לדבר עברית בפאב בערב.

אבל גם ארה"ב היא מדינה ענקית, ויש בה אזורים טובים יותר וטובים פחות, States שקורסות ו- States שפורחות, וגם בתוך ה- States יש אזורים שלמים מפותחים עם אוכלוסיות עמידות, ואזורים חלשים מאוד.

ניתן לחלק את ארה"ב ל – 3 אזורים עיקריים: מזרח, מערב, מרכז. 

התרבות האמריקאית שאנחנו מכירים, ועיקר המקומות שבהם יש זרים ועסקים בינלאומיים נמצאים בחוף המערבי והחוף המזרחי של ארה"ב. בכל שנה, ארגונים פיננסיים שונים מדרגים את הביצועים של כל 51 המדינות (כולל האיים והשטחים שמחוץ לארה"ב עצמה), וכן מבצעים תחזית קדימה.

5 המדינות עם הדירוג הכללי הטוב ביותר (חינוך, בריאות, כלכלה, סביבה וכולי…) וושינגטון, ניו המפשייר, מינסוטה, יוטה, וורמונט

5 המדינות עם הדירוג הכללי הטוב ביותר בחוף המערבי: וושינגטון, מרילנד, ניו ג'רסי, פלורידה, קליפורניה

5 המדינות עם התוצר המקומי לנפש הגבוה ביותר הן: קליפורניה, טקסס, ניו יורק, פלורידה, אילינוי

למה פלורידה?

  • כי היא בין המדינות המובילות בדירוג בארה"ב 
  • כי יש עוד הזדמנויות במחירים סבירים (מדינות אחרות יקרות מאוד)
  • כי היא פשוט יפה בטירוף

פלורידה נהנית בשנים האחרונות מהגירה חיובית מהמדינות הצפוניות (העשירות יותר) בארה"ב.
עד היום, אנשים מהמדינות הצפוניות, היו קונים בית בפלורידה, ונוסעים אליו להתחמם קצת מהשמש הנעימה של פלורידה, בחודשי החורף הקרים והקשים בצפון ארה"ב.

אולם בשנים האחרונות, בעיקר בעקבות עלייה בשיעורי המיסים במדינות הצפוניות, החלה הגירה בפועל של תושבים לפלורידה ומדינות דרום נוספות. הביקושים לבתים עולה ואיתם גם המחירים.
בחלק מהאזורים, יש צורך להמתין חודשים ארוכים עד לתחילת בניית הבית שכן חסרים קבלנים וידיים עובדות בתעשייה. 

פלורידה היא מדינה ענקית ולא צפופה במיוחד, והתאוששה יותר לאט אחרי משבר הנדל"ן ב- 2008 ממדינות צפוניות יותר. מסיבות אלו אפשר עדיין למצוא בפלורידה קרקע לבנייה במחירים זולים מאוד יחסית. הן ביחס למדינות אחרות והן ביחס למחירים שהיו לפני 2008.